Thodex Kripto Para Haberleri
Bitcoin
63,126
Ethereum
1,569.4
XRP
1.210
Koineks Bitcoin Cüzdanı

Thodex Kripto Para Cüzdanı ve Thodex

Thodex Kripto para birimlerinin daha hızlı erişilebilir şekilde alınıp satılabilmesi için, kripto coin borsası, depolama ve aktarım işlemleri için kripto cüzdanları üzerinden işlem olanağı sağlar. Her para biriminin kendine özgü cüzdanı bulunduğu gibi çoklu kullanılan coin cüzdanları da mevcuttur.  Thodex’de de her coin şirketi gibi Thodex’de bu cüzdanlar üzerinden işlem olanağı sağlar.

Thodex ve Thodex cüzdanı nedir?

Todex, başta BTC, LTC ve ETH olmak üzere 12 kripto para birimi arasında al-sat işlemi yapmaktadır. Thodex hesap paneli üzerinde bulunan ‘’cüzdan oluştur’’ seçeneğine tıklayarak üzerinde işlem yapmak istenilen para birimi (BTC, LTC, ETH vs) seçilerek cüzdan oluşturulur. Thodex’de her coin borsa şirketi gibi sistematik düzenini kripto coin cüzdanları üzerine kurmuştur. Todex Kripto cüzdan,  coin paralarınızı açık ve özel anahtarlarınızı saklar. Thodex kullanıcıları üzerinde al-sat işlemi yaptıkları kripto paraları depolamak istiyorlarsa kripto coin cüzdana ihtiyaç duyarlar. Thodex’de cüzdan oluşturmak üzerinde işlem yapak istediğiniz para birimini destekleyen türde olmalıdır. Örnek verecek olursak Trezor wallet: BTC, BCH, BTG, DASH, DOGE, ETC, ETH, ERC20, LTC, NMC, ZEC, NEM, UBQ ve EXP gibi para birimlerini destekleyen bir donanım cüzdanıdır. Trezor wallet ile fon depolamak istiyorsanız bu sizin Thodex para biriminize bağlı bir cüzdan olmaktadır. Thodex kullanıcılarına kendi oluşturduğu bir cüzdan kullanım imkânı veremez çünkü bu cüzdan bağımsız olmak zorundadır. Thodex’in size al-sat işlemi yapmanız için sunduğu 12 kripto coin biriminden işlem yapmak istediğiniz birim üzerinden cüzdan oluşturma olanağını Yazılım, Donanım ve Kâğıt cüzdanlar ile sağlayabilirsiniz. Bu cüzdanlarının her birinin kullanımı ve işlevi farklıdır. Bu cüzdanları öğrenmeden önce kripto coin cüzdanının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir.

Kripto Coin cüzdanı nedir nasıl çalışır?

Todeks Kripto para cüzdanı, coinleri, private key (özel anahtar) ve public keyleri (açık anahtar) depolar. Kullanıcıların dijital para göndermesini, almasını ve bakiyelerini blockchain (blok zincirleri) ile etkileşime girerek görüntülemelerini sağlar. Kripto paralar üzerinde işlem yapmak isteniliyorsa dijital bir cüzdana sahip olunması gerekir. Dijital cüzdanlar para saklayan bir araç değildir. Var olan dijital para miktarı herhangi bir yerde fiziksel bir şekilde var olmaz. Var olan tek şey, blok zincirinde (blockchain) depolanan işlem kayıtlarıdır. Kripto para cüzdanı, özel ve açık anahtarları depolayıp, kullanıcıların dijital para göndermesini, almasını, bakiye görüntülemelerini ve diğer işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlamak için blok zincirleriyle etkileşime giren bir programıdır. Bir kullanıcı, size Bitcoin veya başka bir dijital para birimi aracılığıyla para gönderimi yaptığında paranın cüzdanınızın adresine yönlendirilmesini onaylar. Bu paraya sahip olabilmek için, cüzdanınızda saklanan özel anahtar, paranın tahsis edildiği açık adresle eşleşmelidir. Özel ve açık anahtarlar eşleşirse, dijital cüzdanınızdaki bakiye artar ve parayı gönderenin bakiyesi de aynı oranda azalır. Bu süreçte, gerçek para alışverişi yapılmaz. İşlem, sadece blok zincirindeki bir işlem kaydıyla ve kripto para cüzdanındaki bakiye değişikliğiyle belirtilir.

Koineks cüzdan işlemleri

Thodex Blockchain (blok zinciri) nedir?

Thodex Blockcahin’in görevi veri tabanlarına girilen işlemlerin değiştirilemez olmasını sağlamak ve şifrelenmiş işlemlerin takibini sağlamaktır. Dağınık zincirleme formatta oluşturulmuş bir veritabanı teknolojisidir. Todex Blockchain teknolojisi takip edilebilir ama asla kırılamaz. İşlevi dijital verinin dağıtımıdır, verinin kopyalanmasına izin vermez. Gerçekleştirilen işlemler Blockhain veri tabanına işler. Thodex Blockchain herhangi bir sistematik merkeze bağlı değildir. İşlemlerini bağımsız şekilde gerçekleştirir. Blockchain’de; Kripto para alım-satım işlemleri, cüzdandaki coin sayısı ve cüzdan adres bilgileri saklanır. Thodex Blockchain, paylaşılan bilgiler; sürekli güncellenen ve paylaşılan bir veri tabanıdır. Blockhchain’deki kayıtlar herkese açık ve doğrulanabilir çünkü blok zinciri birçok ağda mevcuttur. Salt bir ağa bağlı değildir. 

Thodex Kripto cüzdan çeşitleri nelerdir?

Dijital coinleri depolamak ve erişim sağlamak için belli başlı 3 alternatif mevcuttur.

Bunlar;

  1. Yazılım
  2. Donanım
  3. Kâğıt

YAZILIM CÜZDANLARI

Yazılım cüzdanları, masaüstü, çevrim içi ve mobil olmak üzere 3 başlık altında incelenmelidir.

Masaüstü cüzdanlar;

Masaüstü cüzdanlar PC veya dizüstü bilgisayara indirilir. Programı indirmiş olduğunuz cihaz dışında kullanamazsınız ve giriş yapamazsınız. Masaüstü cüzdanları üst düzey güvenlik önlemleri ile donatılmış olsalar da bilgisayara giren bir virüs ya da bir bilgisayar saldırısı anında tüm paraların kaybolma ihtimali yüksektir.

Çevrim içi cüzdanlar;

Çevrim içi cüzdan erişim konusunda en geniş yelpazeye sahip olan cüzdan türlerindendir. Her hangi bir bilgi işlem cihazından erişim sağlayabilirsiniz. Çalışma alanı bulut üzerinden olup özel anahtarlarınızı çevrim içi saklar. Dezavantajlı tarafı bilgisayarınız saldırıya uğradığında ya da virüs bulaştığında mevcut hesabınızdaki tüm paranın erimesidir. Eğer erişim alanınızı genişletmek için online (çevrim içi) cüzdan kullanıyorsanız bilgisayarınızın güvenliğini üst düzeyde korumanız gerekmektedir. Çevrim içi cüzdan yazılım cüzdanlar kategorisine dâhildir.

Thodex Mobil cüzdanlar;

Mobil cüzdanlar, telefonunuzdaki bir uygulama ile çalışır. Perakende satış mağazaları gibi her hangi bir yerde kullanılabilir. Bu sebepten ötürü kullanıcıya avantaj sağlar. Masaüstü cihazları ile karşılaştırıldığında mobil algoritma daha basit kullanıma sahiptir.

Koineks Bitcoin Cüzdanları

2.DONANIM CÜZDANLARI

Donanım cüzdanları kendine özgü USB ya da veri depolama cihazı ile çalışan USB yardımıyla kullanıcının özel anahtarlarını (private key) saklayan bir yazılım cüzdanıdır. Donanım cüzdanları, işlemleri çevrim içi yapar ama depolamayı çevrimdışı yapar. Çevrimdışı yapıyor olması güvenlik amaçlıdır. İnternet sızıntılarına karşı koyulan bu önlem hesap işlemlerini yüksek derece korumayan almaktadır. Donanım cüzdanları belli başlı kripto para birimlerini destekler ve web ara yüzleri ile uyumlu olabilirler. İnternet erişimi olan her hangi bir bilgisayardan girilip kripto cüzdan USB’si takılıp PİN kodu girilerek para al-gönder işlemleri yapabilir. Bu demek oluyor ki kullanımı kolaydır, ek bilgi ve araç gerece ihtiyaç yoktur.

Donanım cüzdanlarının desteklediği kripto paralar

Ledger nano s wallet: BTC, BCH, BTG, ETH, ETC, LTC, DOGE, ZEC, XRP, DASH, STRAT, KMD, ARK, EXP, UBQ, VTC, VIA, NEO, XST, XLM, HSR, DGB, QTUM, PIVX

Trezor wallet: BTC, BCH, BTG, DASH, DOGE, ETC, ETH, ERC20, LTC, NMC, ZEC, NEM, UBQ, EXP

Keepkey wallet: BTC, BCH, DASH, DOGE, ETH, LTC, NMR

Ledger blue wallet: BTC, BCH, BTG, ETH, ETC, LTC, DOGE, ZEC, XRP, DASH, STRAT, KMD, ARK, EXP, UBQ, VTC, VIA, NEO, XST, XLM, HSR, DGB, QTUM, PIVX

Thodex Çevrimdışı cüzdan nedir?

Çevrimdışı cüzdan diğer adıyla soğuk cüzdan; kripto cüzdanlar sınıfında en güvenilirli cüzdan türleri arasındadır. Birikim fonlarınızı korumak için tasarlanmış olup her hangi bir ağa bağlı olamadan depolama işlemi gerçekleştirir. Çevrimdışı cüzdanı yedekleme ve şifreleme ile kullanmak güvenliği maksimum seviyeye taşıyacaktır. İşleyiş mantığı iki bilgisayar bir cüzdanın bazı kısımlarını paylaşır ve ilki bir ağa ağlı olmamalıdır. İlk bilgisayar cüzdanı taşır ve imzalar ikinci bilgisayar ağa bağlı olmalıdır ve sadece işlem imzasız izleyici bir cüzdan taşır. Daha sonrasında işlemlerde ise sırasıyla çevrim içi bilgisayarda yeni işlem oluşturulup bir USB anahtarına kaydedilir. İşlem çevrim içi bilgisayarda imzalanır. İmzalı işlemi çevrim içi olan bilgisayara gönderilir. Çevrim içi bilgisayar işlem imzalayamadığı için hacklenmesi durumunda bile para çekilemez. Çevrimdışı işlem imzalamak için ‘’armory’’ kullanılabilir.

KÂĞIT CÜZDANLARI

Kâğıt cüzdanları kolay kullanımlı ve güvenliği üst seviye bir cüzdan türüdür.

Açık (public) ve özel (private) anahtarların fiziksel kopyasının ya da çıktısının kâğıda dökümüdür. Kağıt kripto cüzdan kullanmak gayet basittir. Kripto para biriminizin kâğıda aktarmak için kâğıt cüzdanın genel adresi kullanılır. Kâğıt cüzdandan istediğiniz zaman yapmanız gereken şey süpürme olarak adlandırılan işlemdir. Yazılım cüzdanınıza kâğıt cüzdanınıza para aktarımı yapmaktır.  Size verilmiş olan özel anahtarı girerek ya da QR kodu okutarak yapılabilir.

Thodex Cüzdanlar güvenli midir?

Tüm kripto cüzdan türleri farklı algoritmalar içerisinde çalıştığı için güvenlik seviyeleri de birbirinden farklıdır. Çevrimdışı cüzdanlar web sunucusu temelli cüzdanlara göre açık ara daha güvenlidir. Bunun sebebi bilgisayar korsanlarının çevrim içi cüzdanlarının güvenlik açıklarına erişebilir olmasıdır. Çevrimdışı cüzdanlarda aktif ağ bağlantısı olmadığı için

Çevrim içi cüzdanlar web bağlantısı açık olduğu için güvenli görünmeyebilir ama profesyonel destek yardımı alarak güvenliğini artırabilir ve bu sorunu giderir. Kripto cüzdanlar ne kadar üst düzey güvenlik önlemleriyle donatılmış olursa olsun özel anahtarlar kaybedilirse parada kaybedilmektedir.  Dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise cüzdanın saldırıya uğraması veya dolandırıcıya para gönderilmesidir. Kullanıcıların bu tehlikelere karşı bilinçli olmaları gerekmektedir çünkü para kaybedildikten sonra tekrar geri gelmez.

Kripto Para Bitcoin

Cüzdanımı nasıl güvenli hale getirebilirim?

Cüzdanınızı yedeklemelisiniz ve çevrim içi olarak yaptığınız işlemlerde mümkün olduğu kadar az miktarda para depolayın. Fonlarınızın büyük kısmını yüksek güvenlikli bir ortam olan çevrimdışı cüzdanda depolayın. Ledger, Nano, USB, kâğıt cüzdan ve çevrimdışı cüzdanlar fonlarınızı saklamak için en ideal araçlardır. Bilgisayar ve telefonunuzdaki güncellemeleri sürekli aksatmadan yapın bu size daha güvenli cüzdan deneyimi yaşatacaktır. Cüzdan uygulamanıza ya da cüzdan programınıza iki faktörlü kimlik doğrulama ve ek pin kodu araçları gibi ek güvenlik katmanları oluşturun. Örnek verecek olursak multisig (çift imza) işlem olanağında armory ve copay gibi cüzdanlar edinin.

Hangi cüzdanlar en üst düzey performans sunar?

Pek çok üst düzey perfomans sunan cüzdan vardır. Belli başlı performansı yüksek cüzdanlar şöyle sırlanır;

1.MyEtherWallet:

Myetherwallet Ethereum ve onun altyapısından yararlanan Altcoinler için işlem erimi sağlar. Kâğıt cüzdan oluşturarak public ve private key oluşturur. Gizlilik, güvelik çoklu coin desteği, kâğıt cüzdan oluşturma ve ücretsiz olması en önemli özelliklerindendir.

2.Bread wallet:

APPStore ve Google play store’den indirilebilen bu uygulama ile kullanıcıların para erişimi sağlayıp paralarını kontrol etme imkânı verir. Basit bir mobil uygulamadır ve kullanımı gayet rahattır. Hafif bir tasarıma sahiptir, temiz ara birimi ve sürekli iyileştirme taahhüddü ile yeni kullanıcılara geniş bir kullanım aracıdır. Ücretsiz olması, güçlü ara birimi ve açık kaynak kodu ile güvenilir oluşu bread wallet’i yaygın tercihlere taşımıştır.

3.Exodus:

Henüz yeni bir cüzdan olup masaüstü harici farklı platformlarda hizmet vermemektedir. Bitcoin, Dash, Litecoin ve Dogecoin gibi dijital para birimlerini depolamayı sağlar. Cüzdan yedeklemek için bir kılavuza sahiptir. Açık kaynak kodu, ücretsiz oluşu ve sezgisel ara yüzü en iyi özellikleri olurken, masaüstü hariç her hangi bir cihaza kurulum gerçekleştirememesi belli başlı olumsuz yönüdür.

Thodex Dijital cüzdan kullanıcıları için öneriler

Bir dijital cüzdan kullanmaya yeni başladıysanız, cüzdanınızı her türlü hacklanme ve coin korsanlarına karşı üst düzey güvenlik ile korumak için çevrimdışı cüzdan kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Eğer bir çevrim içi cüzdan kullanmak istiyorsanız çift güvenlik katmanları oluşturarak ya da profesyonel destek alarak fonlarınızı güvenli hale getiriniz. Kullanmış olduğunuz cihaz da önemli bir noktadadır. Cihazınızı virüslerden uzak tutun ve son güncellemeleri ertelemeden yapın.

Önerilen Makaleler

Yorumunuzu Bırakın